Podstawowe formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Republice Czeskiej to:
(ustawa Nr. 513/1991 Kodeks handlowy (Obchodní zákoník))
- osoba fizyczna (jednoosobowa działalność gospodarcza)
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (společnost s ručením omezeným – s.r.o.)
- spółka jawna (veřejná obchodní společnost – v.o.s.)
- spółka komandytowa (komanditní společnost – k.s.)
- spółka akcyjna (akciová společnost – a.s.)
- spółdzielnia (družstvo)
Uregulowania podstawowe
Spółki prawa handlowego mogą w Republice Czeskiej zakładać osoby fizyczne i prawne. Osoba fizyczna oraz prawna może być udziałowcem z nieograniczoną odpowiedzialnością tylko w jednej spółce.
Do założenia spółki wymagana jest umowa spółki, którą podpisują wszyscy założyciele spółki. Podpisy założycieli muszą być urzędowo potwierdzone. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej wymaga zawsze formy aktu notarialnego.
Spółke można założyć także pośrednictwem pełnomocnika, w tym wypadku musí być podpis założyciela na pełnomocnictwie urzędowo poświadczony. Kodeks handlowy dopuszcza możliwość założenia spółki przez jedną osobę (oprócz spółki jawnej), umowę spółki zastępuje wtedy akt założycielski sporządzony w formie aktu notarialnego.
Kapitał zakładowy spółki obejmuje sumę wkładów pieniężnych i niepieniężnych wszystkich założycieli spółki. Kapitał zakładowy musi być wyrażony w koronach czeskich. Kapitał zakładowy jest częścią kapitału własnego spółki.
Spółka prawa handlowego powstaje z dniem wpisu do rejestru handlowego. Wniosek o wpis do rejestru handlowego należy złożyć w terminie do 90 dni od założenia spółki (podpisania umowy założycielskiej) lub od otrzymania zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia działalności gospodarczej.